Tarnów jest jednym z najważniejszych miast województwa małopolskiego, na terenie którego znajdziemy wiele cennych perełek dawnej architektury. Jakie atrakcje zasługują na szczególne wyróżnienie?
Atrakcje turystyczne Tarnowa
Jednym z ważniejszych punktów w programie wycieczki po Tarnowie jest Góra św. Marcina, na którym znaleziono ślady grodu Wiślan z IX-XI wieku. Tak przynajmniej sugeruje portal regionalny Tarnowa InfoTarnow.pl. W początkach XIV wieku na górze tej stanął obrony zamek, z czasem rozbudowany przez Tarnowskich. Jego ruiny kuszą dziś turystów, podobnie jak piękne widoki, które roztaczają się ze szczytu wzgórza. A co z zabytkami architektury? Jednym z tych najważniejszych jest dworzec kolejowy, wzniesiony w początkach XX wieku na wzór tego, który znajduje się we Lwowie. Na rynku uwagę przyciąga ratusz – okazały gmach w stylu gotycko-renesansowym.
Co jeszcze warto zwiedzić w Tarnowie?
W gronie zaytków sakralnych wyróżnia się Bazylika Katedralna Narodzenia NMP, której budowę rozpoczęto jeszcze w XIV wieku. W jej wnętrzu kryja się m.in. renesansowe nagrobki Tarnowskich oraz barokowy pomnik księcia Janusza Ostrogskiego. Przed katedra czeka z kolei najstarszy w Polsce pomnik papieża Jana Pawła II. Pięknie prezentuje się też drewniany kościół na Burku oraz leżący w jego pobliżu Stary Cmentarz. Wśród tarnowskich nekropolii wyróżnia się cmentarz żydowski, na terenie którego przetrwało kilka tysięcy cennych macew.
Brama Seklerska oraz liczne pomniki to kolejne atrakcje, na które warto zwrócić uwagę w trakcie wycieczki po Tarnowie. Na szczególne wyróżnienie zsługuje Ławeczka Poetów, pomnik generała Bema oraz pomnik Władysława Łokietka – króla, dzięki któremu Tarnów otrzymał prawa miejskie. Nie brak też w tym mieście ciekawych plcówek muzealnych, wśród których znajduje się najstarsze w Polsce Muzeum Diecezjalne oraz Muzeum Etnograficzne z ciekawą wystawą na temat Romów i ich kultury.