Turyści, którzy wybiorą się na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, na nudę z pewnością nie będą mogli narzekać. Wycieczki śladem przemysłowej historii Górnego Śląska są wspaniałą przygodą, a jednocześnie – jedyną w swoim rodzaju szansą na podziwianie magicznych miejsc. Jedną z perełek na tej trasie turystycznej jest osiedle Nikiszowiec, traktowane jako jedna z czołowych atrakcji turystycznych miasta Katowice. Na czym polega fenomen tego osiedla robotniczego?
Osiedle Nikiszowiec leży we wschodniej części Katowic. Wzniesione w początkach XX wieku, swą nazwę zawdzięcza szybowi kopalnianemu „Nickischschacht” (obecnie szyb „Poniatowski”). Szyb ten, podobnie jak otaczające go tereny, był z kolei własnością spółki „Spadkobiercy Jerzego Giesche” – firmy, która na terenie Górnego Śląska sporo zainwestowała. Powstające dzięki tej spółce kopalnie zatrudniały wielu robotników, którym należało zapewnić odpowiednie warunki mieszkaniowe.
Osiedle Nikiszowiec, powstające w latach 1908-1919, stało się jednym z najbardziej komfortowych i najpiękniejszych zarazem osiedli robotniczych na terenie Górnego Śląska. Jego projektantami byli Emil i Georg Zillmannowie. To oni zadecydowali, iż na terenie Nikiszowca pojawią się trzykondygnacyjne bloki z cegły, które z kolei stworzą większe czworoboki z wewnętrznymi dziedzińcami. Takich dziedzińców na terenie osiedla powstało w sumie dziewięć, a każdy z nich odgrywał bardzo ważną rolę. Na dziedzińcach tych znajdowały się m. in. chlewiki oraz piece do wypieku chleba, dziedzińce te były również miejscami wypoczynku oraz towarzyskich spotkań.
Być może zainteresują Cię także fantastyczne atrakcje innego ze śląskich miast? Skorzystaj z najnowszych informacji o Jaworznie, odwiedzając www.jaworznoinfo.pl.
Osiedle Nikiszowiec było osiedlem samowystarczalnym. Na jego terenie funkcjonowała szkoła i szpital, poczta oraz sklepy. Magiel, zakład fotograficzny, gospoda oraz kościół – oto obiekty, dzięki którym mieszkańcy Nikiszowca mogli wieść wygodne życie na terenie osiedla. Dziś obiekty te są wielkimi atrakcjami – szczególnie dla tych turystów, którzy w czasie wycieczki po terenie Górnego Śląska chcą lepiej poznać jego kulturę i poszerzyć swą wiedzę na temat tego, w jakich warunkach żyli górnicy.
Katowice mają się czym pochwalić, a wycieczki po tym mieście mogą się okazać ciekawym doświadczeniem. Jeśli w programie takiej wycieczki pojawi się Nikiszowiec, można liczyć na wspaniałą zabawę i wrażenia, które na długo pozostaną w pamięci każdego turysty.