Podróżowanie po Polsce nie musi ograniczać się do wizyty w górach zimą oraz nad morzem latem. Każda pora roku w naszym kraju to wielkie urozmaicenie, dlatego właśnie każda z nich jest warta wykorzystania. Polska jest pełna pięknych miejsc, urokliwych zakątków oraz zniewalających zabytków – wystarczy je tylko odkryć. Oto pomysły na to jak wykorzystać piękną złotą jesień w kraju nad Wisłą.
1. Wielkie Jeziora Mazurskie
Nie ma nic piękniejszego niż wiatr w żaglach na wielkim jeziorze. Mazury to zdecydowanie jeden z najpiękniejszych regionów Polski, gdzie przyroda i natura dają wytchnienie i schronienie przed codziennością. Nie inaczej będzie we wrześniu oraz październiku, gdy – korzystając z jeszcze pięknej, mniej upalnej pogody – wybierzemy się na mały rejs. Dzięki temu, że będzie to okres po sezonie nie tylko zapłacimy mniej, ale i będziemy mogli rozkoszować się widokami niemalże w pojedynkę.
2. Wieżyca i Kaszubski Park Krajobrazowy
Piękno polskiej natury można dostrzec także na jej północnych krańcach. Nieopodal Gdańska wznosi się góra o niebagatelnej, jak na te rejony, wysokości. Wieżyca ma aż 328 m a z jej szczytu można podziwiać nadmorski klimat naszego kraju. Co więcej, obok rozciąga się tajemniczy i urzekający Kaszubski Park Krajobrazowy, który kryje w sobie wiele pięknych miejsc, między innymi liczne jeziora czy bogate w grzyby lasy.
3. Wałcz
Słynna i niezwykła góra nieopodal Wałcza to doskonałe miejsce dla miłośników historii nie z tej ziemi. Jest to bowiem jedna z tych „magnetycznych” gór, pod którą przedmioty poruszają się samodzielnie. Nie jest to jednak wynikiem działania ani sił nadprzyrodzonych, ani fizycznych, a zwyczajne złudzenie optyczne, które sprawia, że nasz mózg nie jest w stanie percepcyjnie nadążyć za zmieniającym się krajobrazem.
4. Szczytno
W sezonie, leżące na styku Warmii i Mazur Szczytno, małe miasteczko w Polsce północnej nieopodal Olsztyna, przeżywa oblężenie. Nie można zatem w prosty sposób skorzystać z wielu atrakcji, które oferuje. Jesienią robi się tu sentymentalnie, uroczo i… bezpiecznie, gdyż to właśnie tam znajduje się Oficerska Szkoła Policyjna. Dwa jeziora, które leżą w jego obrębie dodają uroku, a niezwykłe zabytki, w tym dawny zamek znany z powieści Henryka Sienkiewicza, mnoży możliwości spędzenia tu wyjątkowych chwil.
5. Łódź
Nietypowo, gdyż Łódź nie jest miastem, w którym byłoby wiele do zwiedzania, jednak klimat miejsca jest niepowtarzalny. Wyjątkowe kamienice, ciasno utkane wokół nitek tramwajowych dają nieodparte wrażenie, że oto przenieśliśmy się do martwego miasta sprzed ponad wieku. Z łatwością wyobrazimy sobie jak bardzo się ono rozwijało, jak pracowało i jak jego organizm cały czas tłoczył ludzi z pracy do rozrywek i domu. Łódź dziś to zastygłe miasto przeszłości.
6. Szczecin
Niedoceniane miasto w północno-zachodniej Polsce, które swoimi walorami kusi bardziej gości z zachodniej granicy. Stolica województwa zachodniopomorskiego może jednak zaoferować bardzo wiele także w okresie jesiennym. Monumentalny Zamek Książąt Pomorskich, dawne bramy Królewska oraz Portowa i nabrzeże to tylko niektóre z jego atrakcji. Warto zajść na pasztecika i spróbować paprykarzu. I koniecznie odwiedzić rozciągające się na wjeździe do miasta Wały Chrobrego.
7. Bieszczady
Wydaje się, że są to najmniej popularne góry w Polsce. Niesłusznie tak je postrzegamy! To idealny kierunek na jesienny odpoczynek. Są niskie, niewymagające i bezpieczne, dlatego dostępne są dla niemalże każdego. Oprócz tego to kraina przestrzeni, pięknych widoków, znakomitych ryb prosto z licznych jezior. Warto także wybrać się nad duża i groźną, ale malowniczo płynącą rzekę San.
8. Karpacz
Wielką zaletą tego miejsca jesienią jest względna cisza. Dzięki temu unikamy kolejek na wyciąg, problemów z poruszaniem się czy zwiedzaniem. Wszystko znajduje się niemalże w jednym miejscu, wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Dzięki terminowi, możemy spokojnie wdrapać się na śnieżkę lub wjechać na nią kolejką bez oczekiwania. Karpacz oferuje wiele atrakcji także od strony architektonicznej.
9. Wisła
Piękno gór i mekka polskiego sportu zimowego. Wisła oferuje zwiedzającym wiele atrakcji. Przede wszystkim to okazja do aktywności fizycznej, wspinania się na szczyty i długie, piesze wędrówki. Doskonała jest także do jazdy na rowerze. W wolnych chwilach możemy jednak zwiedzić imponujące muzeum Adama Małysza i na własne oczy przekonać się jak wiele osiągnął Orzeł z Wisły. Warto!